cyprus-study-okuma

Yılda 12 ayın yarısından fazla zamanda yaz mevsimi yaşamak, dünyaca ünlü otel ve kumsallarıyla eşsiz plajları, ve mayıs ayından ekim ayına kadar uzanan bir yaz mevsiminde, Kıbrıs yurtdışı eğitim deneyimi sizin için mükemmel bir yer olacaktır. Dört tarafı denizlerle çevrili olması yanı sıra, dünyanın birçok ülkesinden, farklı kültüründen gelen öğrenciler ile de ayrıca bir eğitim merkezi haline geliyor.

Kıbrıs'ın resmi dilleri Türkçe ve Yunancadır. Ancak ada, eski bir İngiliz kolonisi olduğu için İngilizce de yaygın olarak konuşulmakta. Genele baktığımızda, sslında İngilizce, Kıbrıs'taki yükseköğretim kurumlarının çoğunda, özellikle özel sektörde öğretim-iletişim dilidir.

Senin için Neden Kıbrıs'ta Eğitim ?

  • Çünkü; Kıbrıs'ta uygun bir maliyetle yüksek kaliteli bir uluslararası eğitim alacaksın.
  • Katılmak istediğin Kıbrıs üniversitelerinin hangisi olursa olsun dünyanın her yerinden arkadaşlar edineceksin ve belki de birden fazla farklı dil öğreneceksin.

Dört tarafı Deniz ile çevirili ada ülke olan Kıbrıs, Afrika, Asya ve Avrupa'nın kavşak noktasında bulunmaktadır ve konumundan dolayı birçok farklı kültürleri bir arada bulundurmaktadır. Bu nedenle Kıbrıs’ta eğitim almayı planlarken, çok çeşitli bir kültür patlaması için hazırlıklı olmalısın.

Kıbrıs Eğitim Sistemi

Kıbrıs'ta İlkokul Öncesi eğitim 3 yaşından büyük çocuklar için mevcuttur, bir yıl sürer ve ilkokula başlamadan önce zorunludur. İlkokul daha sonra 6 yıl sürer.

12 yaşında Kıbrıslılar, çeşitli ders dışı etkinliklerle geniş bir disiplinler arası eğitim veren Orta Genel Eğitim'e başlar. Bu sistem, alt orta öğretim ve üst orta öğretimi içerir ve altı yıl sürer. Üç yıl eğitim alan üst orta öğretim öğrencileri, çalışma hayatına doğrudan girmeleri veya daha yüksek öğretime devam edebilmeleri için gereken bilgi ve becerileri sağlayacak olan Orta Teknik ve Mesleki Eğitime katılabilme hakkı kazanmış olurlar.

Kıbrıs'ta ( K.K.T.C ) Yüksek Öğrenim

Kıbrıs'ta yüksek öğrenim hem kamu kurumlarında hem de özel kurumlarda verilmektedir ve sistem sürekli geliştirilmektedir. Kıbrıs'taki (K.K.T:C) Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖDAK), yüksek öğrenimi denetleme, araştırma ve K.K.T.C de Yükseköğretime ilgiyi artırmak için çalışmalar yapmaktadır. YÖDAK ayrıca Kuzey Kıbrıs Tük Cumhuriyeti’ nde eğitim kalitesini sürdürmeyi ve altyapı ve ekipmanın bu standartlara uymasını sağlamayı amaçlayan bir Eğitim Değerlendirme-Akreditasyon Kurumudur.

K.K.T.C Yüksek Öğretim Değerlendirme Kurumu (YÖDAK) ile Türkiye Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında sıkı bir iş birliği ve ikili özel anlaşmalar mevcuttur. Bu nedenle, K.K.T.C deki üniversitelerin büyük çoğunluğu her iki ülke tarafından kabul gören ve aynı zamanda Uluslararası geçerliliği olan diploma vermektedir.

Üniversiteleri kendi özel yurtları var. Ayrıca bir çok özel öğrenci yurdu da mevcut. Kaliteli bir üniversite eğitim alırken aynı zaman da uzun süreli bir tatil de yapma fırsatı sunan Kıbrıs Üniversiteleri ekonomik eğitim ücretleri ile sizi bekliyor.

İngilizce, Kıbrıs'taki birçok yükseköğretim programındaki öğretim dili olduğundan, pek çok yurtdışındaki öğrenci burada eğitim görmektedir. Dünyanın bir çok farklı yerinden ( Türkiye, Avrupa, Hindistan, Bangladeş, Malezya, Somali, Fas, Tunus, Kuveyt, Katar, Ürdün, Suriye, İran, Irak, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Gürcistan, Tacikistan, Moldova, Ukrayna, Rusya, Azerbaycan, Balkan ülkeleri vs.) uluslararası öğrenciler eğitim almakta.

Kıbrıs'ta Yurtdışında Eğitim

Kıbrıs'ta (K.K.T.C) eğitim almak için ve ülkeye girmek ve okumak için kendi ülkenizdeki bir Kıbrıs Diplomatik Misyonu tarafından verilen giriş iznine de ihtiyacınız olacak.

Kendi ülkelerinden ayrılmadan önce, tüm yabancı öğrenciler şunları getirdiğinden emin olmalıdır:

- Akademik ücretlerin ödendiğine karşılık alınmış Orijinal Banka Belgesi.

- Orijinal Kolej Sertifikalar

- Orijinal Pasaport. Pasaport, Kıbrıs'a giriş tarihinden itibaren en az bir yıl süreyle geçerli olmalıdır.

- Vize veya giriş izni

- Konaklama ve geçim masrafları için nakit para ya da banka kartı

Kıbrıs'a vardıktan sonra göçmenlik görevlisi bu belgelere ek olarak sizden parmak izi isteyecektir.

-Kıbrıs'a gitmeden önce bu prosedürleri ülkenizdeki Kıbrıs Büyükelçiliği ile kontrol etmeniz önerilir.

With over more than half of the year of sunshine and a summer stretching from May to October, Cyprus might be just the perfect place for abroad studies with its World-famous hotels and beaches. Besides the fact that it is surrounded by the sea, Cyprus is also becoming a center of education in the region with students coming from many different countries and cultural backgrounds.

The official languages of Cyprus are Turkish and Greek, but English is also widely spoken as the country is a former British colony. In fact, English is the language of instruction in many of the higher education institutes in Cyprus, especially in the private sector

Why Study in Cyprus?

  • Because; you will receive a high quality international education in Cyprus at an affordable cost
  • You will make friends from all over the world at whichever of the Cyprian universities you choose to attend and maybe you will learn more than one foreign languages.

As Cyprus is located at the crossroad of Africa, Asia and Europe it has experienced many different cultures due to its location. Be prepared for a diverse explosion of culture as you enter Cyprus to study.

The Cyprian Educational System

Pre-Primary education in Cyprus is available for children over the age of 3, it lasts for one year and is compulsory before entering primary school. Primary school then lasts for 6 years.

At the age of 12, Cypriots enter Secondary General Education which gives a broad interdisciplinary education with a variety of extracurricular activities. This includes lower secondary education and upper secondary education and lasts for six years. Instead of the three years of upper secondary education students may attend Secondary Technical and Vocational Education which will provide them with the knowledge and skills needed to go directly into the working life or proceed to further studies.

Higher Education in Cyprus (Turkish Republic Of Northern Cyprus - TRNC)

Higher education in Cyprus is provided in both public and private institutions and the system is under constant development. The Department of Higher Education in Cyprus (YÖDAK) has taken big measures to evaluate higher education, make research and increase the interest for higher education in TRNC. In addition, YÖDAK is also a Council of Educational Evaluation-Accreditation which aims to keep a constant level of education in Cyprus and make sure that infrastructure and equipment live up to these standards.

The Department of Higher Education in Cyprus (YÖDAK) has strong cooperation and bilateral agreements with Turkish Higher Education Board (YÖK). For this reason, majority of the universities in TRNC offer internationally recognized diplomas which are accepted by both countries.

Universities have their own dormitories. In addition, there are also many private dormitories. Universities in Cyprus that provide quality education as well as extended holiday opportunities wait for you with the affordable tuition they offer.

As English is the language of education for many higher education programs in Cyprus, many foreign students study there. International students from various countries (Turkey, Europe, India, Bangladesh, Malaysia, Somali, Morocco, Tunisia, Kuwait, Qatar, Jordan, Syria, Iran, Iraq, Turkmenistan, Uzbekistan, Kazakhstan, Georgia, Tajikistan, Moldova, Ukraine, Russia, Azerbaijan, Balkan countries etc.) study in Cyprus.

Study Abroad in Cyprus

If you would like to study in Cyprus (TRNC), you will need entry clearance issued by a Cyprus Diplomatic Mission in your home country to enter and study in Cyprus

Before leaving their home country, all foreign student must make sure to bring:

- Original Bank Certificate for the payment of the academic fees.

- Original College Certificates

- Original Passport. Passport should be valid for at least one year from the day of entry into Cyprus.

- Visa or entry clearance

- Money in cash or debit card for the accommodation and living expenses

Upon arrival in Cyprus the immigration officer will also ask for your fingerprints in addition to these documents.

- It is recommended that you double check these procedures with the Embassy of Cyprus in your country before leaving to enter Cyprus.

TOP